Kredyt od zaraz inaczej chwilówka na dowód to na pewno niezmiernie wygodne, ale czy najlepsze rozwiązanie w sprawie szybkiego zdobycia środków finansowych?
Niestety nie jest to najtańsza możliwość zaciągnięcia kredytu gotówkowego a w ciągu starania się w filii instytucji finansowej o taką pożyczkę i tak zostanie sprawdzona nasza zdolność kredytowa (tak jak w wypadku typowego tańszego kredytu). Wypływa to z faktu, że obecnie używane w bankach systemy komputerowe są w stanie niezmiernie szybko określić naszą zdolność, nie jest tym samym prościej otrzymać taką pożyczkę, a za jej szybkie użyczenie poniesiemy z pewnością większe opłaty niż w wypadku zwykłego kredytu gotówkowego.
Bardzo często krótki czas wydawania pożyczek jest chwytem reklamowym. Udając się do własnego banku, lub do filii finansowej udzielającej pożyczek, co prawda dostaniemy finanse faktycznie od ręki, ale będzie to standardowa możliwość instytucji finansowej lub agencji za którą po prostu więcej zapłacimy.
W wypadku banków górna granica oprocentowania pożyczki jest określona i nie może przekroczyć 20 % w skali roku a prowizja 5 % plus możliwe opłaty dodatkowe takie jak ubezpieczenie.
Inna sytuacja ma miejsce w wypadku agencji finansowych, gdzie nie ma określonej górnej granicy oprocentowania pożyczki, może ona wynieść nawet 100 % wartości zaciągniętego przez nas zobowiązania.
Kredyt gotówkowy służy do sfinansowania dóbr konsumpcyjnych, a więc np. auta, lodówki, telewizora, wakacji, remontu domu, wyposażenia mieszkania, opłaty za studia czy kurs językowy. Kredyty konsumpcyjne mogą być udzielone osobie fizycznej na cele bezpośrednio nie powiązane z działalnością gospodarczą.
Kredyt konsumpcyjny może być udostępniony osobie mającej całkowitą zdolność do czynności prawnych. Konsument musi mieć udokumentowane dochody pochodzące ze źródeł aprobowanych przez kredytodawcę oraz pozytywnie obliczoną zdolność kredytową.
Decyzja kredytowa o przyznaniu takiego kredytu przyjmowana jest dość szybko, zatem jeżeli konsument spełnił postawione przez kredytodawcę warunki, może liczyć na błyskawiczną wypłatę gotówki. Kredyt konsumpcyjny jest udostępniany według stałych i zmiennych stóp procentowych. Maksymalna suma kredytu konsumpcyjnego zależy od dochodów oraz historii kredytowej konsumenta.
Starając się o kredyt konsumpcyjny konsumenci indywidualni do wniosku dołączają :
- dokument o zatrudnieniu i wynagrodzeniu
- decyzje o przyznaniu oraz odcinki renty / emerytury ( obejmuje emerytów, rencistów),
- nakaz płatniczy, pismo z Urzędu Gminy, KRUS, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o braku zaległości (dotyczy rolników),
- względnie inne dowody potwierdzające źródło dochodu.
Kredyt samochodowy możemy zaciągnąć na nabycie pojazdu nowego i używanego. W stosunku do zwykłego kredytu gotówkowego ma on tę przewagę, że jest tańszy. Różnica w oprocentowaniu to najczęściej kilka punktów procentowych.
A to dzięki temu, że banki mają dobre zabezpieczenie takiego kredytu w postaci samochodu. Poza tym mają też pewność co do sposobu i przedmiotu, na jaki zostaną wydane pieniądze.
W zależności od oferty banku, kredyt samochodowy możemy otrzymać na okres do 6-8 lat. Jeśli nabywamy samochód używany nie może mieć on więcej niż 15-20 lat w dniu, w jakim spłacimy pożyczkę. Generalna zasada jest taka: im starsze auto nabywamy, tym wyższe są koszty pożyczki.
Wystartuj od swojego banku
Poszukiwanie kredytu na auto warto rozpocząć od banku, w którym posiadamy już rachunek. W takiej sytuacji możemy na ogół liczyć na obniżenie prowizji oraz uproszczenie procedury. Instytucja finansowa zna już naszą historię finansową i ma udokumentowane miesięczne dochody. Dlatego nie będzie wymagał dodatkowych poświadczeń i prędzej zgodzi się na pożyczkę bez wkładu własnego.
Z kolei propozycja kredytowa dostępna bezpośrednio w salonie samochodowym może być droższa. Instytucja finansowa musi bowiem sfinansować prowizję sprzedawcy.
Aczkolwiek w przypadku instytucji finansowych wyspecjalizowanych w kredytach motoryzacyjnych, jak np. Fiat Bank, Toyota Bank Polska itp., może się okazać, że na auto danej marki uzyskamy korzystniejsze warunki.
Przy poszukiwaniu kredytu motoryzacyjnego warto skorzystać z internetowych porównywarek produktów, jakie dają wgląd w typowe parametry pożyczki.
Jakie dokumenty są wymagane?
Żeby dostać kredyt samochodowy, przeważnie musimy dostarczyć dokument z zakładu pracy o wielkości dochodów. Z tego obowiązku będziemy najczęściej zwolnieni, jeżeli wnosimy duży wkład własny (np. 40 proc.) lub zaciągamy pożyczkę w banku, w którym posiadamy już rachunek. Wtedy wystarczy nasze oświadczenie o dochodach.
W przypadku aut używanych bank będzie żądał przekazania odpisu o braku ustanowienia zastawu na kupowanym pojeździe (zaświadczenie z rejestru zastawów).
Jak zabezpiecza się bank?
Zaciągając kredyt samochodowy musimy obowiązkowo wykupić polisę autocasco. W ten sposób banki zabezpieczają się na wypadek kradzieży samochodu. W razie jeśliby do niej doszło, zadośćuczynienie zostanie w pierwszej kolejności przeznaczone na spłatę kredytu.
Poza tym banki stosują dwa podstawowe zabezpieczenia kredytów samochodowych: zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie. W pierwszym wypadku publikowany jest stosowny wpis w krajowym rejestrze zastawów. Treść o zastawie jest również wprowadzana do dowodu rejestracyjnego.