Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe pozwalają na realizowanie transakcji w postaci bezgotówkowej. Bank prowadzący Twój rachunek przelewa ustaloną przez Ciebie kwotę na oznaczony rachunek np. zakłady energetycznego. W taki sposób możesz np. uregulować czynsz i inne odpłatności. Unikasz stania w kolejkach i niebezpieczeństwa kradzieży pieniędzy, a opłaty przelewu są często mniejsze od ceny za przekazanie wpłaty do odpowiedniej instytucji. Kiedy potrzebujesz pieniędzy, możesz zrealizować pieniążki z bankomatu, korzystając z karty debetowej, którą zdobędziesz po otwarciu rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.
Wybierając instytucję finansową prowadzącą Twój rachunek zwróć uwagę na:
- cenę za prowadzenie rachunku;
- oprocentowanie;
- cenę za przelew;
- możliwość i zasady korzystania z debetu (innymi słowy zaciągania pożyczki);
- możliwość blokowania części pieniędzy jako lokata bankowa;
- dostęp do bankomatów banku prowadzącego konto (w innych zapłacisz prowizję za wypłatę pieniędzy);
- dostęp do wiadomości o stanie rachunku i realizowanych procedurach (informacje takie mogą być oferowane telefonicznie, SMS-em, mailem);
Oprocentowanie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego jest mniejsze od oprocentowania lokat. Wbrew swojej definicji nie są więc najlepsza forma odkładania pieniędzy. Bardziej dochodowe może być wiec otwieranie lokat bankowych.
Co to jest konto osobiste?
Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR), najczęściej mianowany kontem osobistym, jest imiennym kontem bankowym przeznaczonym dla klientów indywidualnych.
Konto najodpowiedniej spełniające swoje dwie podstawowe funkcje: rozliczeniową i lokacyjną, musi zapewniać więc względnie wysoki przychód z oprocentowania, jak małe opłaty obsługi, maksymalną funkcjonalność dodatkowo bezpieczeństwo.
Większość instytucji finansowych zaręcza usługobiorcom dojście do rachunku za pośrednictwem internetu.
Co prawda dalej można zastać instytucje finansowe, jakie takich usług nie oferują, ale najczęściej są to nieduże instytucje bądź takie, jakie skupiają się np. na sprzedaży pożyczek.
Każdy z nas ma rozmaite oczekiwania wobec banku. Wybierając konto osobiste przystoi więc zwrócić uwagę przede wszystkim na te cechy oraz kryteria, jakie są dla nas głównie istotne. Dopiero później bierzemy pod uwagę inne produkty czy usługi oferowane wraz z kontem (oraz przypuszczalne promocje).
Gdy określimy już swoje potrzeby, może okazać się , że nie całe możliwości określonego rachunku są nam niezbędne i że nie ze wszystkich będziemy w całości używać.
W związku z tym warto wiedzieć, że w takiej sytuacji instytucja finansowa o najbogatszej propozycji nie zawsze musi być dla nas optymalny.
I na odwrót – o ile nasze potrzeby są wysokie i chcemy użytkować z wielu możliwości, które dostarcza konto osobiste – to może okazać się, że żaden bank nie realizuje w 100 proc. naszych oczekiwań.
Na co zwracać uwagę przy lokacie?
Depozyty bankowe różnią się nie tylko oprocentowaniem, ale także sposobem naliczania odsetek, kapitalizacją i szansą cofnięcia wkładu przed określonym czasem.Taka sama z pozoru lokata o takim samym procencie może przynieść inną sumę odsetek.
Decydując się na najbardziej atrakcyjną formę depozytu, trzeba pamiętać o kilku istotnych zasadach. Po pierwsze, należy ustalić okres, na jaki chcemy umieścić oszczędności, i ocenić, kiedy wolne finanse będą.
Mały bank trzeba sprawdzić
Przy wyborze dobrej lokaty nie trzeba się ograniczać do propozycji banku, w której mamy rachunek rozliczeniowy. Przede wszystkim małe banki, potrzebujące kapitału, oferują korzystne oprocentowanie depozytów terminowych. Depozyty długoterminowe są oprocentowane na pułapie 6 proc., a nawet 7 proc., a w niektórych nawet 7,5 proc. To oprocentowanie depozytów standardowych.
Powinno się też zwrócić uwagę, czy depozyt ma oprocentowanie zmienne lub stałe. Oprocentowanie stałe znaczy, że bank zapewnia odsetki w danej wielkości bez względu na sytuację rynkową, natomiast zmienne, że w różnych okresach istnienia umowy może być różne, w zależności od tego, czy stopy procentowe idą w górę czy lecą w dół.
Jaka jest różnica między lokatą odnawialną a lokatą nieodnawialną
Zakładając lokatę, bank już na wstępie spyta nas, co pragniemy zrobić ze środkami po jej zakończeniu. Jeżeli wydamy dyspozycję odnowienia lokaty, po zakończeniu zostanie ona ponownie otwarta, jednak na przesłankach, które w danym momencie będą obowiązywały w banku. Mogą one być odmienne od tych, które były w momencie otwierania lokaty na pierwszy okres. Po zakończeniu lokaty nieodnawialnej kapitał wraz z odsetkami będzie automatycznie przelany na nasze konto.